קבוצה אורתודוקסית בארה"ב: לא לקחת הלוואות מחברת משכנתאות בבעלות יהודית

אגודת ישראל באמריקה אוסרת על יהודים להלוות מחברת Quicken Loans – אלא אם כן הם חותמים על "היתר עסקה". החברה מעוניינת ברעיון זה.

 

אם אתם יהודים אורתודוקסים עם משכנתא מ-Quicken Loans, אתם עלולים להיות בבעיה.

 

אגודת ישראל באמריקה, ארגון אורתודוקסי חרדי מרכזי, הוציאה בחודש שעבר פסק דין משפטי יהודי האוסר על יהודים לקחת הלוואות מהחברה שממוקמת בדטרויט מכיוון שהיא ברובה בבעלות של יהודים. Quicken Loans, שלטענתה היא הגורם המלווה הגדול ביותר באמריקה, היא גם הבעלים של Rocket Mortgage, סוכנות המשכנתאות המקוונת.

 

ההלכה היהודית אוסרת על יהודים לגבות ריבית מיהודים אחרים. ליהודים מותר להחזיק סוכנויות משכנתא – ולהלוות ללקוחות שאינם יהודים – אך אסור להם למכור לאחיהם היהודים הלוואות בריבית קבועה למשך 30 שנה (או כל דבר אחר). באופן דומה, אם אתם יהודים בעלי בית חדש, ההלכה אומרת שאסור לכם לקחת משכנתא מחברה בבעלות יהודית. כך גם לגבי סוגים אחרים של הלוואות.

 

"הרשויות ההלכתיות קבעו פסק דין שאומר כי כל יהודי שמשיג הלוואה בריבית מטעם Quicken Loans או מחברות בת שלה נמצא בסכנה להפר את האיסור של "ריבית דאורייתא", אמר פסק הדין באגודת ישראל תוך שימוש במונח עברי לציווי המקראי על ריבית.

 

שאלנו את יועצי המשכנתאות של חברת מסלולים, אז מה עושים היהודים אם הם רוצים להלוות זה לזה כסף – נניח, בישראל, שם רוב העסקים בבעלות יהודים? יש דרך מילוט.

 

בימי הביניים, רבנים המציאו חוזה שנקרא "היתר עסקה", שהופך את ההלוואה מבחינה טכנית להשקעה משותפת. במקום להיות מלווה ולווה, שני הצדדים הם כיום "שותפים עסקיים", שם האחד מספק את ההון והשני משתמש בו כראות עיניו.

 

אגודת ישראל טוענת כי יהודים יכולים להמשיך להשתמש בהלוואות של Quicken Loans – כלומר, בתנאי שהם חותמים על "היתר עסקה".

 

חברת Quicken Loans אמרה שהיא פתוחה לרעיון.

 

"במהלך 30 הימים הקרובים, חברת Quicken Loans תרכיב ועדה שתצלול במהירות וביעילות לסוגיית "היתר עסקה", ותנסה אחת ולתמיד למצוא פיתרון שהקהילה היהודית שומרת המסורת והצוות שלנו ימצאו כמקובל. אנחנו בטוחים שזה ניתן להשגה", כך נאמר בהצהרה המיוחסת לדן גילברט, יו"ר חברת Rock Holdings, חברת האם של Quicken Loans. גילברט, יליד דטרויט, הוא גם הבעלים של כמה קבוצות ספורט, כולל קליבלנד קאבלירס.

 

אגודת ישראל נחרצת בנושא: אין "היתר עסקה", אין משכנתא של Quicken Loans. ואם אתם יהודים אורתודוקסים עם משכנתא קיימת של החברה? חבל. אתם צריכים להפסיק אותה ולהתחיל מחדש.

 

דברי יו"ר אגודת ישראל, הרב אבי שפרן, אמר כי "רבני הוועידה חשו חובה להודיע ​​לציבור … שניתן לקחת הלוואות רק מהחברה עם "היתר עסקה" תקף". יש להפסיק הלוואות קיימות וליצור אותן מחדש במסגרת "היתר עסקה" כדי לאפשר את קיומן."

 

הרב מרדכי פרנקל, מנהל סוכנות הסמכה כשרה, אמר כי כמה בנקים קטנים יותר בבעלות יהודית מכירים את השימוש באפשרות זו.

 

"יש בנקים קטנים בבעלות יהודית שיש להם את ההיתר הזה," אמר. "אם האדם גר באזור עם ריכוז גדול של אורתודוקסים, הבנק ירגיש בנוח עם הרעיון ויהיה פתוח אליו יותר."

 

פרנקל לא יודע אם Quicken Loans תסכים לחוזה. אבל אם לא, הוא אמר, תמיד יש את הבנקים הגדולים – שכולם, ככל שהוא יודע, כשרים להלוואת כסף.