10 טיפים כיצד לפתח את הביטחון לדבר מול קהל

רוב האנשים מודים שהפחד הגדול ביותר שלהם הוא לדבר מול קהל. ובכל זאת, היכולת לתת נאום היא אחד הכישורים העסקיים המוערכים ביותר כיום.

 

נסו להיעזר ב-10 טיפים שהבאנו כאן כדי להתגבר על הפחד ולפתח ביטחון לדבר מול קהל:

 

  1. צפו לכך שתהיו נרגשים

אפילו הדוברים המנוסים ביותר נוטים להתרגש ולחשוש לפני שהם עולים לדבר מול קהל. אל תנסו להדחיק את התחושות הללו, אלא הפכו אותן לאנרגיה שתוכלו להשתמש בה כדי לשפר את האופן שבו אתם נואמים.

 

  1. התכוננו מראש

אתם יודעים מה אתם מתכוונים לומר – ולמה אתם רוצים לומר את זה. היו מוכנים מהבחינה הזו כך שהמסר יעבור לקהל במלואו ובצורה ברורה.

 

  1. תרגלו את הנאום

נסו לדבר על הנושא שחשוב לכם עם קהלים תומכים בפורומים קטנים יותר שבהם תרגישו נוח. בנוסף, תוכלו לעבוד עם אדם המוסמך לכך.

 

  1. אל תשכחו לנשום

שלושים שניות לפני שאתם מתחילים לדבר, קחו שלוש נשימות איטיות ועמוקות דרך האף, ומלאו את חלל הבטן. בזמן שאתם נושמים, אמרו לעצמכם בשקט להירגע.

 

  1. חזרו על הנאום שוב ושוב

קומו והסתובבו בחדר שעה שאתם מתאמנים על הנאום בקול רם. אל תשננו את הדיבור שלכם או תרגל אותו מילה במילה. להפך, דבר על הנושא, נקודה אחר נקודה. דמיינו לעצמכם שאתם מסבירים את הרעיונות העיקריים שלכם לחברים קרובים.

 

  1. שימו דגש על הקהל שלכם

פחד במה מושרש בהתעסקות עצמית ("איך אני?"; "האם אני מדבר בהיגיון כרגע?"). הפסיקו להתמקד בעצמכם. תנו את הפוקוס, במקום זאת, לקהל שלכם ("מה שלומכם?"; "אתה מבין את זה?"; "את שומעת אותי טוב?").

 

  1. פשטו את הדברים

רוב הדוברים מנסים להספיק לעשות כמה שיותר בנאום אחד. מה שקורה הוא שהם נוטים לאבד את קו המחשבה שלהם בעקבות זאת. המטרה היא, במקום זאת, להעביר רעיון בסיסי אחד, אז שמרו על נאום קצר ולעניין.

 

  1. דמיינו שאתם מצליחים

תרגלו טכניקות הרפיה בימים שלפני הנאום שלכם. שכבו או שבו בנוחות במקום שקט, נשמו לאט, עצמו את העיניים ודמיינו לעצמכם שאתם מדברים מול קהל בביטחון. ככל שתתרגלו את זה יותר, כך תבטיחו שזה אכן יקרה.

 

  1. התחברו אל הקהל שלכם

הפכו את הקהל לשלכם. שוחחו עם אנשים כדי להכיר אותם לפני שאתם מתחילים להקרין את המצגת. דברו איתם כמו שאתם רוצים שידברו אליכם, אדם אחד בכל פעם. כשהקהל שלכם עומד מאחוריכם, העבודה שלכם כדוברים הופכת לקלה יותר.

 

  1. נהגו בביטחון

אנשים לא יראו כמה אתם מתרגשים ופוחדים, כלומר, הם לא יוכלו לדעת אם כפות הידיים שלכם מזיעות, הברכיים רועדות או הלב פועם בעוצמה). אז אל תתנו להם להבחין בדברים אחרים. חייכו, והבליטו את החזה קדימה בגאווה. הראו בטוחים, גם אם אתם לא באמת מרגישים כך.