כאבי אגן כרוניים אצל נשים

כאבי אגן כרוניים אצל נשים משפיעים על אחת מתוך ארבע נשים. נשים רבות חיות בשתיקה, בלי לדעת שיש טיפול ושהן יכולות לקבל עזרה. לעומתן, יש נשים רבות המבקשות עזרה ועשויות לעבור ניתוחים מיותרים, כמו ניתוח לכריתת הרחם.

 

מהו כאב כרוני באגן הירכיים?

כאב באגן הירכיים הוא כאב או לחץ בכל מקום באזור הבטן, מתחת לטבור. זה יכול להתרחש לסירוגין או באופן קבוע. נשים רבות מתארות תחושה של כאב עמום, כאבים חדים, מהסוג שדומה לכאב שיניים או כוויה. תסמינים אחרים כוללים כאבי אגן והתכווצויות שעשויים להיות קשורים לזיהומים, וסת, קיום יחסי מין, במהלך או לאחר מכן. נשים יכולות גם להרגיש כאב בתקופת הביוץ, כולל תנועות מעיים מכאיבות, כאבים במתן שתן, כאבים בגב התחתון או בירך.

 

כאבי אגן אצל נשים מורכבים ויכולים לנבוע ממערכות איברים שונות, כמו מערכת הרבייה הנשית, מערכת העיכול, מערכת השתן, מערכת השרירים והשלד, המערכת הנוירולוגית או שילוב כלשהו בין כמה מערכות.

 

בדרך כלל, כאבי אגן זמניים אינם סיבה לדאגה, והם יכולים להיות מטופלים בקלות. עבור כאבים כרוניים נוספים, ייתכן שיש צורך באפשרויות טיפול נוספות, אשר יכולות לכלול פיזיותרפיה, דיקור, גירוי עצבי וזריקות נוזלי מי השפיר. עם זאת, הצורך הראשון הוא לקבל הערכה על מנת שניתן יהיה לקבוע את כל הסיבות להופעת הכאב, וכיצד מושפעות מערכות האיברים השונות. דבר זה מחייב בדיקה גופנית ועלול לדרוש הערכה לפרוסקופית יחד עם אפשרות לביצוע קולונוסקופיה.

 

כעת נדון בסוגי כאבים שונים ואפשרויות טיפול שונות:

 

מהם הסימפטומים שרוב הנשים מציינות כאשר הן באות אליך עם תלונות על כאבים באגן הירכיים?

רוב הנשים מתלוננות כי איכות החיים שלהן יורדת משמעותית בשל הכאבים. הן מתקשות לעשות את המטלות היומיומיות שלהן, לטפל בילדיהן, לעבוד ולשמור על קשר אינטימי עם בני הזוג שלהן.

 

האם יש מצבים אחרים שמביאים נשים לפנות אליך, כאשר על הדרך אתה לומד שהן בעצם סובלות מכאבי אגן?

פעמים רבות, נשים עם בעיות במתן שתן או בעיות גסטרואינטסטינליות (בריחת שתן, דחיפות, תדירות, עצירות ושלשולים), מודות בכאב אגני כרוני או כאב בקיום יחסי מין רק לאחר שאני מתחקר אותן. ממליץ לאלו שמתמודדים עם בעיית בריחת שתן ללבוש חיתולים למבוגרים לגברים ונשים.

 

האם כאבי אגן יכולים להיות אינדיקציה לבעיה חמורה יותר?

זה בהחלט יכול לקרות, ולכן יש צורך בבדיקות מקיפות לשם הערכה מדויקת ושלמה.

 

מה אתה עושה כדי לטפל בכאב האגן?

הדבר הראשון והעיקרי הוא להעריך ולקבוע אילו מערכות מושפעות, ואז לפתח תוכנית טיפולית שתטפל בכל הנושאים. פעמים רבות, ישנם שינויים תזונתיים או התנהגותיים שעל המטופל לעשות יחד עם תוכניות הטיפול שלי. אני משתמש בגישה רב תחומית ועובד עם פיזיותרפיסטים מומחים לרצפת האגן, יחד עם טיפולים חדשניים לטיפול בעצבים המושפעים שקשה לטפל בהם. היתה לנו הצלחה רבה עם allograft של תאים אמניוטיים בטיפול בכאב עצבי, וכן עם בוטוקס. יש פעמים שבהן לפרוסקופיה עם כריתה של אנדומטריוזיס והסרת ציסטה הן הכרחיות, אבל בגדול, ישנן אפשרויות טיפול רבות, רובן פולשניות בצורה מינימלית, וחלק אינן פולשניות בכלל.

 

אם אתם או אדם אהוב עליכם סובלים מכאב באגן הירכיים, קבעו פגישה עם רופא מומחה בהקדם האפשרי.