מדריך 4 C של יהלומים

שובה לב, מקסים, קלאסי, שיק … אלה 4Cs, נכון? לא, 4Cs האמיתיים – קראט, חיתוך, בהירות וצבע – הם הגורמים המשמשים לקביעת האיכות והערך של היהלום. ארבעת המרכיבים הם בעצם המעניקים לאבן את הניצוץ והאש שלה. הם גם עוזרים לנו לאמוד את העלות או את מחיר המכירה מחדש של אבן.

 

ההבנה של 4 Cs היא יקרה מפז אם תרצה לקנות טבעות אירוסין. מדריך זה יעצים אתכם לאמת את איכותו וערכו של היהלום שאתם רוכשים.

 

הבנת ארבעת הגורמים לאיכות היהלום

הנה סקירה מפורטת של מה 4Cs אלה מתארים ואיך הם נמדדים.

 

קָרָט

משקל קראט עוזר לנו לענות על השאלה "כמה גדול היהלום?" קראט הוא מדידה שתכשיטנים משתמשים בה כדי לחשב את גודל האבן. בדרך כלל, ככל שמשקל הקראט גדול יותר, כך מחירו גבוה יותר, מכיוון שיהלומים גדולים יותר נדירים יותר.

 

גזירה

חיתוך היהלום משתנה מאוד מאחד למשנהו, והמחיר משתנה איתו. החיתוך העגול הוא הגזרה הנפוצה ביותר, אך גזרות אחרות ואקזוטיות יותר כמו גזרת המבריק או הכרית עשויות להיות יקרות יותר. הסיבה לכך היא שלוקח יותר זמן לבצע חיתוכים מורכבים יותר וחתכים אלה דורשים אבן איכותית יותר בכדי להציג את האש והניצוץ הצפויים.

 

בְּהִירוּת

משקל וחתך קראט מצטרפים לבהירות בבדיקה נכונה של איכות היהלום. אבנים לעיתים רחוקות מושלמות, גם אם זה נראה מושלם בעין בלתי מזוינת. במהלך היווצרותם, יהלומים מפתחים תכלילים ופגמים קטנים בתוכם, ונוכחותם או היעדרם נמדדים ב"בהירות ".

 

תכשיטנים מדרגים את הבהירות מה"נדיר פגמים "הנדיר ביותר ועד ל"כלול מעט מאוד" כל הדרך עד ל"כלול ". סולם זה מציע מגוון רחב של ציוני בהירות, וככל שיהלום קרוב יותר לדגמים ללא רבב כך ערכו ומחירו גבוהים יותר.

 

צֶבַע

לבסוף, ה- C הרביעי של הצבע נכנס לתמונה. רוב הקונים ביהלומים יכולים לראות אם יהלום כמעט חסר צבע או שיש לו גוון לבן.

 

סולם צבעי היהלום מתחיל ב- D, או חסר צבע, ומסתיים ב- Z, שהוא צבע צהוב בהיר. יהלומים בקצה התחתון של הסקאלה – במיוחד D, E ו- F – כמעט חסרים צבע, מה שמשפר את הסנוור הכללי של היהלום. עלות היהלומים הללו משקפת את נדירותם. קונים בתקציב עשויים להסתכל על אבנים בקטגוריית G או H כדי להשקיע באבן חסכונית יותר.

 

מאמר זה נכתב על ידי המומחים של מיליון יהלומים.